27 март, 2009

Wikis in plain English







26 март, 2009

Microsfot about Communication


Ето как ще изглеждата комуникациите през 2019 според Microsoft...
Изглежда приятно, макар че някои неща... "звучат" нереалистично ...








Burton report за проблемите около social networking adoption в компанията



Доста интересна статийка за social networking adoption в компанията са публикуали колегите от Burton Group.
Темата може да се обобщи така: Внедряването на SN в организацията е доста примамливо решение, но преди да се стигне до това пред компаниите възникват доста въпроси. Въпроси, които в по-голямата си част засягат организационната култура и културата като цяло в организацията (проблеми като: business case, metrics, policies and controls, roles and responsibilities, employee participation models, and cultural dynamics), а не технически въпроси.

Ето какво казва Mike Gotta: "...the challenge rests in addressing cultural barriers. Some workers, particularly Baby Boomers, might not feel the same predisposition to the technologies in the enterprise"

Защо възникват тези проблеми, защо компаниите се колебаят при използването на SN? Част от отговорите на тези въпроси се крие в това, че тези компании нямат достатъчна информация за това каква е целта на SN за организацията. Е, определено целта не е същата като тази на Facebook .:) но тези, които взимат решение или хората, които ще трябва да я ползват познават публичните социални мрежи и не желаят да излагат както личната, така и корпоративната информация на риск.
Друга част от служителите в организацията пък не знаят и не познават как точно тази технология ще им реши проблемите и не могат да измерят в цифри "печалбата" от използването на SN. Например, CFO, който иска перфектия ROI... не може да измери възвръщаемостта на SN... Той не може точно да измери стойността на уиджетите, например.

Доброто възприемане на SN в компанията зависи от това да се открият правилните хора, които са иноваторите ... Но дори и да се открият и да започнат да използват социалната мрежа, не е гаранция, че останалите служители ще ги последват...

Корпоративната култура!!! SN позвoлява решенията да се взимат колективно, а ако компанията е свикнала да взима решения по отдели... т.е. по нива... в този случай внедряването на SN става мисия невъзможна.




24 март, 2009

Lotus Sametime & Sametime Advanced



Що е то онлайн комуникация ...Има ли почва у нас... Как се възприема този начин на комуникация??? Sametime обобщено е отворено и гъвкава средство за комуникации и съвместна работа, което СПЕСТЯВА много време, средства. Това са главните фактори, които търси всяка една компания, нали? Освен това подпомага връзката с клиенти, партньори и колеги, служи като средство за оптимизиране ежедневните бизнес процеси и подобрява информационния поток. Sametime Standard (StS) и Sametime Advanced (StA) са двата продукта, които можете да имате на наистина прилична цена...сравнено с това което Ви дават в замяна - ROI. И двата продукта са от уеб 2.0 или Sales 2.0 - т.е. свободата да комуникирате независимо от местоположението и времето с всеки, визуално да представяте идеи, продукти, услуги и т.н., да правите онлайн презентации и демонстрации, да обучавате или да бъдете обучаван ..... да контролирате процесите от работното си място.... За повечето хора този начин на комуникация е нов...макар, че на запад мислят за уеб 3.0....и все още го приемат с недоверие. Малко са хората и компаниите, които работят с подобен тип софтуер, но можете да ги попитате какво са си спестили или пък ги посетете и прекарайте един работен ден с тях. Това, което ще видите е
1. Един установен начин на комуникация в цялата компания ..... а не всеки да ползва ту Skype, ту Icq, ту нещо друго...., което изисква все пак наличието на същото средство на комуникация от другата страна.
2. По-бързо и улеснено разпространение на информацията....Вместо да се изпращат тонове имейли със screen shot...защо не ползвате функцията sceen capture? Първо ще спестите време....и ще получите обратно отговор много по-бързо.
3. Съкращаване на етапи в project management, sales... и други. В този случай приложение намират онлайн срещите, търгоските представяния и продуктови демонстрации, а защо не ... и непринудени срещи с цел доуточнения, "service", поддръжка и т.н.
4. Намаляване на разходите....но не си мислете, че ще Ви кажат истинската сума? Защо ли ... защото тя води до повишаване конкурентноспособността...Тук трябва Вие сами да тествате и убедите.
5. и други...


Макар и бавно навлизането на унифицираната комуникация ще стане факт...Ето малко факти за подкрепа на това, което казвам (Infoweek) "Възприемането на унифицираните комуникации през 2008 г. ще се увеличи, като компонентите в реално време ще се превърнат в средства за сътрудничество в работното пространство. Клиентът за IM ще доминира на настолния компютър, от който служители ще започнат да контролират сесии за чат, конференции, имейли, факсове и телефонни разговори. Първите вертикални индустрии, които ще се възползват от предимствата на унифицираните комуникации ще включват финансовите услуги и търговските компании, следвани от технологичните компании и тези от развлекателния и медийния бизнес. "

Относно това как се възприема подобен тип софтуер...Едно от най-често срещаните възражения са: "Нашите клиенти са свикнали да ходим при тях, да пийнем заедно по кафе... доверието е важно, а и те нямат познания, за да участват и подобни онлайн срещи" На подобно възражение бих отговорила "St не е създаден с цел да заменя срещите Ви с клиенти, партньори, а да ги улесни. За да се присъедини към една среща госта Ви клква на един линк и ако сте заложили парола я вкарва - това сложно ли е? изисква ли ИТ познания?" Другите възражения са свързани със сигурността. ( За това ще пиша малко по-нататък)









23 март, 2009

Social media Как да формираме Social Media маркетинг стратегията си за 2009-та?



През последната година Уеб 2.0 технологиите навлязоха по-осезаемо в българските компании, а някои от тях вече берат плодовете на труда си. Като част от Уеб 2.0, Social Media предоставя доста широко поле на действие за онлайн маркетинг специалистите… А точната преценка „каква медия, как, къде и защо” да се използва води до постигане на зададените цели.
Social media е възможността да се създава, публикува и споделя съдържание в „правилното” Интернет пространство посредством разнообразен набор от внимателно подбрани инструменти. В Social Media звуково и визуално се комбинират думи/ текст, картини, аудио и видео. Целта е таргет аудиторията да бъде информирана, образована, дори забавлявана относно вълнуващи ги теми, проблеми, нужди и желания.
Преди да се определи Social media стратегията, трябва да се определи целта, която компанията иска да постигне, използвайки Social Madia като маркетинг средство: генериране на лийдове, увеличаване на продажбите и познаваемостта на марката, образоване на аудиторията и други. Пътят, който ще измине компанията, за да достигане заложените цели представлява стратегията, а инструментите, които ще се използват – блогове, подкастове, видео, социални мрежи и други, са чудесно средство за създаване на връзки, развитие на общности, генериране на идеи, провеждане на двустранна комуникация, помагане на настоящи и бъдещи клиенти, колеги и партньори.
Когато се формира Social media маркетинг стратегия, трябва да се имат предвид следните шест по-важни неща:
Аудиторията. Коя е нашата аудитория и как да я открием. Тя изобщо онлайн ли е? Как комуникира и взаимодейства в нета? Какви видове социални мрежи и „media sharing” инструменти използва?
Целите. Важно е да се вземат предвид както целите на компанията, така и тези на аудиторията, която трябва да се достигне. Знаейки от какво се интересува и какво иска последната, ключът към постигане на целите е открит.
Планът. След определяне на аудиторията и нейните нужди, е нужно да се определи подхода, който ще се използва – ангажиране на целия персонал, на иноваторите в бранша, на фенове на бранда и пр.
Начинът. Кой или кои Social Media маркетинг тактики и технологии ще се използват? – Блогове, социални мрежи, форуми, видео, подкастове, „bookmarks”, „RSS”…
Инструментите. Кои инструменти ще се използват при създаването, откомуникирането, рекламирането на съдържанието? „Free” или платени social madia инструменти? Това зависи както от фирмената политика, така и от избраните канали за комуникация.
Резултатите. Как ще се измерят резултатите в зависимост от зададените цели? В повечето случаи измерването на резултатите е „нефинансово”. Повечето от резултатите биват измервани в увеличаване познаваемостта на марката, повишаване ангажираността на клиента и пр.

Правилната комбинация от шестте елемента, дава вярната рецепта за провеждане на успешна Social Media стратегия. А главни герои в Social Media стратегията са „Начините”, посредством които се взаимодейства. Блоговете са генератор на двустранната комуникация, споделянето и създаването на ценно съдържание. Социалните мрежи подхранват съвместната работа на хора, които мислят по един и същ начин, заместват интранета и корпоративните директории. Бързите връзки „показват” какво се чете в бранша и какво е важно. Видеотата и подкастовете са идеално средство за обучение, „визуален контакт” между клиента и продавача.
От това кои инструменти са изберани зависи качеството на стратегията. Ако Начините, които се използват са разпръснати из нета – за блог се използва Blogger, за подкаст и видео – uTube, за бързи връзки Google Reader и т.нат., работата се превръща в тежест… Трябва да се посетят много програми с много и различни акунти! Така, по естествен път, възникват Инструментите, които обединяват голяма част от Начините за въздействие. На едно място са събрани всички корпоративни блогове, общности, бързи връзки, форуми, задачи, комуникации в реално време, RSS, профили, уиджети и пр. Със събирането на едно място на всички важни за компанията Начини за въздействие се създава Едно Корпоративно уеб пространство, където клиенти, партньори и колеги могат да открият нужната информация, съвет, полезни материали, а маркетинг специалистите да отправят таргетираните си послания.

Здравейте


Здравейте! Започвам този блог, за да споделям с Вас моите интереси относно онлайн маркетинга, уеб 2.0, социалните мрежи, онлайн комуникациите и Lotus уеб 2.0 продуктите.

Част от постингите ще взимам и от другия мой блог в Лотус Портала.

Ще се радвам ако споделяте Вашите мнения и мисли относно статиите в този блог.

Web Statistics