23 ноември, 2009

Какво точно е social networking for business?



На няколко пъти в този блог е ставало въпрос за social networking for business. Давала съм примери защо да го правим, как да го правим, инструментите, с които можем да го направим... и пр.
Сега бих искала да споделя личния ми опит относно social networking за бизнеса.
малко отклонение - Надявам се всеки да може да направи ясно разграничение между social networking for business (SNB) и social networking в лицето на LinkedIn/ Facebook или др. SNB събира на едно място профилите/ служителите в организацията и това, което те споделят - ЗНАНИЕТО.
Няма да споменавам конкретни имена, а само инструментите, които ползвам и как те се отразяват върху компанията.

До скоро на разположение имахме уеб услугите Профили, Общности, Дейности/Задачи, Бързи връзки, Блогове. Сега към всичко това добавихме Дискусии/форуми към Общностите, Уикита, уиджети, Споделяне на файлове, Микроблогинг, Фийдове и други малки, но доста полезни инструментчета.
Какво повече ми дават тези услуги?
Най-много ми допадат дискусиите към общностите. Напр. сме създали общност за Маркетинг, където всеки един от нас споделя знанието,решаваме какво да правим, дискутираме идеи, стигаме до заключения. И всичко това без да губим излишно време в срещи. Пишем, когато имаме време. Получава се и един вид brainstorming.
Микроблогинга ме запознава с това какво прави всеки един от колегите. Всеки е намерил своя начин да го използва, което също му спестява ПИТАНИЯ, разкарвания, телефонни обаждания и пр.
Посредством общностите мога да разбера кой от какво се интересува.
Файловете използваме, за да споделим важни документи.

Конкретни примери ще давам в движение, защото както знаете, когато едно решение наистина заработи, тогава то дава най-добрите резултати.

Reblog this post [with Zemanta]

20 ноември, 2009

Socil Media Newsroom, Buying Persona and more



Преди време приключих с книгата на Meerman Scott за New Rules. Какво обаче най-много ме впечатли и какво първо ще направя?

Social Media страница: За новия ни сайт ще направя Social media Newsroom, където на едно място ще събера най-интересното от Лотус - RSS от блогове, bookmarks, презентации, pictures. Ще имам секция PR contact info. И тъй като новият ни сайт ще е базиран на WebSphere Portal, а страниците са построени с помощта на портлети, по всяко едно време ще мога да добавя RSS или връзка, от която имам мужда.

Buying Persona. Тази част от книгата ми беше доста интересна и бих желала наистина да успея във формирането на BP за нашата компания. Ето и как може да стане това:
1. Маркетингът трябва да отговори на целите на компанията, а не самоцелно да си поставя такива. Кои са целите на компанията - увеличаване продажбите, генериране на нови клиенти, задържане на настоящите клиенти, увеличаване последователите в Общността и пр.?
2. Сега вече маркетингът влиза в сила. Той трябва да постави свои цели, следствие от корпоративните.
3. Определяне на хората, които да отговоарят за изпълненито.
4. Сега обръщаме внимание на клиентите, т.е на bp. Определяме 1 до 3 bp, които да "преследваме"/ обръщаме се.
5. За всеки от BP-нас трябва да изградим профил, който включва инфо за:

* Какви цели имат BP?
* Какви проблеми се опитват да решат?
* Каква медия четат, на коя медия се доверяват?
* Какви думи използват?
* Кои фрази им въздействат?
* На какъв език говорят (ит, мениджъри и пр.... )?
* Какво харесват?
* Къде ходят?
* какво търсят в нета?
* Как търсят в нета?
* Какви думи използват?
* Какви решения използват, за да решат проблемите си?

Тук най-важното е да говорим на ТЕХНИЯ език!, на този език, който ТЕ разбират.

6. На базата на отговорите, които ще съберем изграждаме профила, съответно начина, по който ще стигнем да тези хора.
7. Какво искаме BP да знаят, мислят, говорят за нас/компанията? Какво е съобщението, което ще отправим към всеки различен BP? (съобщението не трябва да е самият продукт, а стойността, която носи, проблема, който решава.
8. Какво клиентите реално купуват от нас? - (както беше писал Котлър - "ние продаваме не бормашини, а дупки...."; наскоро и бмв пуснаха нов слоугън - ние продаваме щатие)

Интернет страницата - sales cycle: Доста познания (обобщени и подредени) получих относно това как се построяват интернет страниците в зависимост от sales cycle.
В началото, когато клиентът посети сайта, той не се нуждае от много и подробна информация. Нужно му е да знае какви проблеми решава с помощта на нашия продукт. На следващо ниво можем да подадем повече инфо за самия продукт + възможности за връзка с нас, използвайки разнообразието на маркетингови канали.

Squidoo lens: Lenses е доста интересен social media инструмент, който ни дава възможност да публикуваме flyers или signposts, които събират на едно място експертизата или интереса ни по някоя тема.
Имам направени 2-3 страници, но все още са в процес на попълване на съдържанието.

18 ноември, 2009

Cold calls vs eMarketing or The Beast and The Beauty



Тази публикация е породена от практиката или от малкото опит, който имам с Cold Calls и eMarketing.
С cold calls съм се занимавала близо година - средно по 20 обаждания на ден. Говориш като латерна едно и също, понякога попадаш на когото трябва, понякога не. Понякога имаш такива разговори, че си сякаш - ей сега ще купят, понякога телефонната слушалка от другата страна се затваря толкова силно, че оглушаваш. Понякога те изкарват, че си някаква си ...... : "Абе ти коя си бе, че на мен, Системния Администратор, да ми разправяш как мога да достъпя компютър отдалечено, за балам ли ме мислиш?"
Студените продажби са нещо и интересно/ забавно и нещо много досадно. Това, което ми харесва е възможността с вложените от самия теб усилия да стигнеш до човека, с когото трябва да говориш. А най-голямо удоволствие изпитваш, когато от другата страна те слушат с разбиране, задават ти въпроси и пр. Но това се случва в много малка част от обажданията.
Напр. в последните обаждания, които правя попаднах на 5 човека (от общо 20, което си е чист късмет), които проявиха до известна степен интерес, изслушаха ме, казаха, че се интересуват. Това, разбира се, не означава, че ще купят, но поне след като съм изпратила имейла, са го погледнали и попрочели това, което ги интересува. Дори един път попаднах на зам. управителка, която ми каза - "Аз нищо не разбирам, но ако ми изпратите инфо ,бих погледнала.". Проявих търпение и доста обстойно й обясних за какво става въпрос. Тогава тя каза: Да, това ми се струва интересно, изпратете инфо. В случая жената прояви заинтересованост от това, което чу и зададе въпроси.
Досадното в продажбите е, че губиш време, ядосваш се (колкото и да се въздържаш да не го правиш). Това, което говориш, тона ти, настроението ти, дали се усмихваш по телефона - всичко това дава отражение на крайния резултат. Затова понякога не се получава, не можеш да звъниш постоянно и постоянно да целиш 10-ката.
Кои са най-важните за мен качества за успешен cold call?:
* да си гъвкав - т.е. да можеш на момента да реагираш на това, което ти казват;
* да се правиш на "ударен", разсеян - това най-вече важи за пред секретарките. Любимият ми въпрос е: "относно какво го/я търсите?" Ами относно какво? - тук трябва да се каже нещо объркващо за отсрещната страна, за да не може тя да реагира, а веднага да ни свърже с този, когото искаме.
* да си усмихнат по телефона - това е най-важното. Едно е да кажеш "Добър ден! С Христо Димитров ли говоря/ ме свързаха?" с приветлив тон и настроение, друго е да кажеш това с монотонен тон. Когато чуят приятен глас и с настроение от другата страна - хората с готовност и охота започват да те слушат. Може би ти единствения, който ги е поздравил или са чули нещо приятно днес.
* да не забравяме - важно е да кажем името на човека (хората са "влюбени" в себе си, обичат да чуват името си по няколко пъти и то правилно) и да Не се притесняваме.

Какво биха били cold calls без eMarketing и дали изобщо можем без cold calls? Тук с ръка на сърцето бих казала Да, можем без cold calls.
Нека първо да разгледам първата част от въпроса - дали cold calls могат без eMarkeitng? Ами не могат много ясно. В тази графа включвам social networking. Последните изключително много помагат в работа, защото без много усилия разбираш името на човека, с когото трябва да говориш или пък, ако е в контакт листата ти, още по-добре. Тогава cold става в warm call. Човекът те познава от някъде си, не си съвсем непознат - за да те е добавил в контакт листата си, значи си му направил впечатление, а от там и разговора протича по-лесно.

Можем ли без cold calls? и само с eMarketing?
Новите правила в маркетинга и продажбите го потвърждават - Не прекъсвай хората в работата им или това, което правят. Не изпращай нежелани съобщения, когато хората не искат да ги четат и слушат. Какво правим с cold calls? - ами това, прекъсваме хората и им подаваме нежелани съобщения, когато не искат.
Какво ни дава eMarketing-a? "Разрешение" да подаваме желаните съобщения, когато са желани. Всичко това се постига благодарение на разнообразните инструменти на eMarketing-a:

* E-mail маркетинг;
* Online advertising;
* Affiliate marketing;
* SEM;
* SEO;
* PPC adv;
* Social media;
* Viral marketing;
* Web PR;
* Web site, web site design.

За да постигнем желания резултат е нужно време, тъй като eMarketing-а се "натрупва" във времето. Натрупва се това, което създаваме в интернет пространството. Така тези, които искаме да стигнем получават съобщенията ни без да усетят и без натрапване.
Изводът за мен: Повече eMarketing и по-малко cold calls. :)

Reblog this post [with Zemanta]

10 ноември, 2009

Ако Twitter беше продукт на Microsoft?! :)



Някои от нас използват microblogging-а Twitter.
Да, за някои страни на запад този социален инструмент може да върши работа, но за България, аз лично го намирам за безполезен. Някакви хора ме follow-ат, не ги познавам и какво от това? Както и да е.

Случайно попафнах на статия: Kак щеше да изглжда Twitter ако беше продукт на Microsoft? Интересно, нали?

- Ако Twitter беше продукт на Microsoft, надали щеше да бъде толкова много използван, имайки цялостната политика на Microsoft.
- Веднъж свикнали към услугата, ще трябва да се нагаждаме към новите условия на нова версия, тъй като тя ще изисква инсталция на още някакъв софтуер или ъпгрейд. А, и не е лошо да проверим условията на ползване - може да са ги попроменили.
- Освен това, когато Twitter забие ще трябва да го рестартираме по няколко пъти на ден. :)
Аааа и никакъв Twitter на Mac! :)))

Всичко това можете да прочетете тук. :))

Reblog this post [with Zemanta]

Анкета "Effective Web 2.0 Collaboration"


03 ноември, 2009

Marketing 1.0, 2.0 и 3.0


Наскоро търсих в Amazon за нови и интересни книги за маркетинга и попаднах на новата книга на Филип Котлър за Marketing 3.0. За съжаление книгата ще излезе догодина априли месец! Е, ще почакаме.:)
Ето как Филип Котлър изобразява маркетинг 3.0 в един слайд:



Какво ще представлява маркетинг 3.0? - добавяне на т.нар. human spirit dimension. Компаниите ще започнат да стават все по-чувствителни на теми, които засягат човечеството - зелени идеи, икономии, социална политика и пр. Продуктите, които използват и произвеждат ще бъдат от голямо значение за клиентите.

Какво да вземем от Marketing 1.0 и 2.0?
Marketing 1.0 е основополагащ и за мен нито един закон не е за пренебрегване - ноооо трябва да го пречупим през призмата на Marketing 2.0. В Marketing 1.0 стоят сегментирането, анализа на пазара, законите на ценообразуването, стоковата политика и пр.
В Marketing 2.0 разширяваме т.нар. П - Promotion. Допълваме го с лесни и евтини начини за комуникация с клиентите. Т.нар. Web 2.0 развързва ръцете на маркетинг отдела за "разпращане на реклмани съобщения". Но тези реклмани съобщения вече се подбират от клиентите и Те решaват дали да ни обърнат внимание. От Маркеитнг 2.0 не трябва да збравяме НИЩО, а тези, които все още не са започнали с него - имат да извървят доста дълъг път.

Макар че и в Marketing 1.0 се говори за т.нар. социална отговорност, Marketing 3.0 сигурно ще му обърне по-голямо внимание. Но тук участието на клиенте ще е също по-голямо, тъй кати те са загрижени за това какво причиняваме на самите себе си, замърсявайки природата. :)

01 ноември, 2009

Защо списвам своя блог?




Инициативата "Защо списвам своя блог?" е интернет вирус статия, която всеки, който иска може да напише и след това да подкани следващи да пишат :).

Та така, видях името си в Markbit - блогът на Ива Атанасова :), а инициативата е започната от Marketingburkan.

За мен "своя блог" е силно казано, тъй като водя няколко блога (New Rules Marketing Book, Lotus Innovate, Effective Web 2.0 Collaboration), но все пак избрах този - за ефективната съвместна работа.

Защо пиша тук? - причината е само една - да се опитам да покажа и убедя хората, че винаги могат да работят по-ефективно и продуктивно в екип благодарение на новите софтуерни решения. Темите, които засягам са:
- Какво е съвместна работа?
- Как се работи в екип - collaboration? (но не работа в екип от гл. т. на HR, а от гл. т. на софтуерните решения за съвместна работа)
- Кои са инструментите, които ни помагат да работим заедно, как се свързваме, как управляваме информация и документи, как споделяме, как опазваме знанието?

Постулат в блога ми е: "Имейлът не е средство за съвместна работа"


Името на блога е посветено на темата за съвместната работа в един по-модерен свят - Web 2.0
Web Statistics